پورتال اداره کل آموزش و پرورش استان قم
اخبار مهم:
نوشته به مناسبت روز و هفته بزرگداشت مقام معلم به قلم حجت الاسلام و المسلمین قاسمی نیا

بسم الله الرحمن الرحیم

آموزش و پرورش مبدا اعتلای فرهنگ و حیات طیبه

تربیت انسانی موحد، مومن و معتقد به معاد و آشنا و متعهد به مسئولیت و وظایف در برابر خدا، خود، دیگران و طبیعت، حقیقت جو و عاقل، عدالت خواه و صلح جو، ظلم ستیز، جهادگر، شجاع و ایثارگر و وطن دوست، مهرورز، جمع گرا و جهانی اندیش، ولایت مدار و منتظر و تلاش گر در جهت تحقق حکومت عدل جهانی، با اراده و امیدوار،، خودباور و دارای عزت نفس، امانت دار، دانا و توانا، پاکدامن و باحیا، انتخابگر و آزاد منش، متخلق به اخلاق اسلامی، خلاق و کارآفرین و مقتصد و ماهر، سالم و با نشاط، قانون مدار و نظم پذیر و آماده ی ورود به زندگی شایسته فردی، خانوادگی و اجتماعی بر اساس نظام معیار اسلامی نکاتی بود از فصل پنجم از هدف های کلان سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که باید سر لوحه برنامه ریزان و مجریان و مدیران آموزش و پرورش بیش از گذشته باشد.

این فصل در خصوص ویژگی های دانش آموزانی است که در تراز نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باید قرار گیرند و مهم ترین کسی که می تواند در این میدان شخصیت دانش آموزان را بسازد معلمین عزیز می باشند.

یاد و خاطره ی بیش از چهل هزار شهدای فرهنگی و معلمین و دانش آموزان و یاد ایثارگران و جانبازان و رزمندگان و آزادگان خانواده ی بزرگ آموزش و پرورش را گرامی می داریم و بر روح پر فتوح بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) درود و سلام و صلوات می فرستیم و به تمام کسانی که در عرصه مقدس تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش تلاش می کنند به ویژه معلمین، مدیران و دانش آموزان و والدین آنان و اعضای شورای آموزش و پرورش تبریک و خدا قوت گفته می شود.

هفته گرامیداشت مقام معلم که از 12 اردیبهشت ماه شروع می شود به پاس اخلاص و مجاهدت های علامه شهید حضرت آیت الله مرتضی مطهری می باشد کسی که کارش برای خدا بود و با زمان شناسی و نیاز شناسی با افکار و با گفتار و نوشتار خود جامعه ی آن روز را به سوی صراط سداد و صلاح و ثواب هدایت و راهنمایی می کرد و جوانان، دانشجویان و تشنگان دریافت آموزه های قرآن کریم و اهل بیت علیهم السلام و علوم اسلامی سیراب می کرد و همچنان در این عصر و زمان برای همه ی ما الگو می باشد.

جایگاه والا و موثر آموزش و پرورش مبدا اعتلای فرهنگ اسلامی و تحولات و حیات طیبه در جامعه می باشد که به همین مناسبت و در آستانه گرامیداشت هفته معلم سال 1396 مروری بر برخی از رهنمودها و دستورات رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای داریم که در دیدار معلمان و فرهنگیان در سال گذشته با معظم له داشتند که با تشکر از همه مسئولین عزیز و بزرگوار و خدوم (سعیکم مشکور و عملکم مقبول) لازم است توسط متولیان و مدیران و برنامه ریزان و سیاست گذاران این وزارت تلاش گردد تا در جهت هر چه بهتر عملیاتی شدن این دستورات قدم برداشته شود.

 1. بخشی از انگیزه های معلمی عشق است محبت است احساس مسئولیت است آینده سازی می کنند با قناعت رنج تربیت جوان و نوجوان را بر عهده می گیرند با نجابت با صبر و سکون.
 2. یکی از خصوصیات معلمین را اخلاص یاد کردند و فرمودند: نجات انسان در زندگی ابدی به وسیله ی اخلاص است برای خدا برای حقیقت کار کردن مخلصانه کار کردن مایه نجات است.
 3. اصرار بر ترویج زبان انگلیسی در کشور ما یک کار ناسالم است بله زبان خارجی را باید بلد بود اما زبان خارجی که فقط انگلیسی نیست زبان علم که فقط انگلیسی نیست
 4. در دانش آموزان هویت مستقل ملی و دینی به وجود بیاوریم، هویت مستقل و با عزت جوان مان را جوری بار بیاوریم که دنبال سیاست مستقل باشد دنبال اقتصاد مستقل باشد دنبال فرهنگ مستقل باشد .... هویت مستقل اولین چیزی است که بایستی در جوان خودمان در نوجوان خودمان رشد بدهیم و پرورش بدهیم بعد آن وقت اقتصاد مقاومتی معنا پیدا می کند.
 5. حضرت امام خامنه ای دستگاه های مختلفی را نام می برند که می توانند نقش داشته باشند تا معلم کارش را آسان انجام بدهد و معاونت پرورشی، صدا و سیما، وزارت ارتباطات را از جمله این دستگاه ها نام بردند.
 6. در او (دانش آموز) مفاهیم جریان ساز و عمل ساز تولید کنیم و به راه بیندازیم و زنده کنیم ایمان، اندیشه ورزی یاد بگیرد فکر کند مشارکت های اجتماعی دوری از انزواهای اجتماعی نامطلوب ... اصلاح الگوی مصرف ... تحمل مخالف... ادب ... تدین اشرافی بار نیاورن.
 7. رهبر معظم انقلاب اسلامی خطاب به معلمین و فرهنگیان و مسئولین آموزش و پرورش در سراسر کشور می فرماید: اگر چنان چه توانستید این مفاهیم جریان ساز را در ذهن دانش آموزان رسوخ بدهید خدمت بزرگی به آینده کشورتان کرده اید.
 8. یکی از کارهایی که باید در آموزش و پرورش انجام بگیرد تزریق روحیه ی شادابی و جوانی در معلم است

9-

 1. مسئله فنی و حرفه ای هاست ... آن طوری که به من گزارش داده اند می گویند 12000 نوع شغل وجود دارد آیا برای همه ی این 12000 نوع شغل، همین درس ها و همین مسیر و رفتن به دانشگاه لازم است؟ یا نه؟!
 2. اینکه ما مدارس دولتی را مدام تبدیل کنیم به غیر انتفاعی معلوم نیست خیلی این یک کار پخته ی درستی باشد ... سطح مدارس دولتی را بالا ببریم تا رغبت خانواده ها به این مدارس بیشتر شود.
 3. کشور را باید قدرتمند کنید قدرت فقط به سلاح نیست مهم ترین ابزار قدرت و مهمترین عنصر قدرت ساز علم و شخصیت ملی است.

حضرت امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی در وصف امین بودن معلمان و مقام شایسته آنان امانت داری معلمین را بالاتر از همه می دانند و می فرماید : معلم امانت داری است که ( امانت او ) غیر از همه امانت هاست، انسان امانت اوست، امانت های دیگر را اگر کسی خیانت به آن بکند خلاف کرده است اما امانت اگر انسان باشد اگر خدایی نخواسته به این امانت، خیانت شد یک وقت می بینید خیانت به یک ملت است خیانت به یک جامعه است خیانت به اسلام است. بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران همچنین فرموده است :شغل معلمی شغل انبیاست همه سعادت ها و همه شقاوت ها انگیزه اش از مدرسه هاست و کلید دست معلمین است.

مرحوم حضرت آیت الله مشکینی که معلمی وارسته و عارفی کامل و متخلق به اخلاق اسلامی بود در اهمیت قداست و مقام شامخ معلم و دانش آموز و ویژگی های مورد انتظار از آنان می فرماید: آری معلم و شاگرد نخست باید خود را از رذایل اخلاق پاک نمایند و زمین زراعت را خالی از خاشاک نمایند، شاگرد باید در برابر معلم تواضع کند چه آنکه الید العلیا خیر من الید السفلی دست دهنده از گیرنده بالاتر و والاتر است، معلم، تدریس بی توقع نماید چه آنکه انبیا فرمودند لا اسئلکم علیه اجرا ، ما در برابر تعلیم مزدی نمی گیریم. معلم در حدود استعداد دانش آموز صحبت کند چه آن که پیامبر فرمود: ما انبیا با مردم در حیطه فکر آنان سخن می گوییم، شاگرد حضور محضر استاد را دستور الهی شمارد و طاعت وی را حسنه انگارد. معلم آن گاه که به سوی تدریس می رود در حال انجام عمره بیت الله است و آن گاه که تدریس می کند مشغول حج خانه الله است.

تحقق ارزش ها و آرمان های متعالی انقلاب اسلامی مستلزم تلاش همه جانبه در ابعاد فرهنگی، علمی، اجتماعی و سیاسی و اقتصادی است. عرصه تعلیم و تربیت از مهم ترین زیر ساخت های تعالی همه جانبه کشور و ابزار جدی برای ارتقای سرمایه انسانی شایسته کشور در عرصه های مختلف است و تحقق آرمان های متعالی انقلاب اسلامی ایران مانند احیای تمدن عظیم اسلامی، حضور سازنده، فعال و پیشرو در میان ملت ها و کسب آمادگی برای برقراری عدالت و معنویت در جهان در گرو تربیت انسان های عالم، متقی و آزاده و اخلاقی است. تعلیم و تربیتی که تحقق بخش حیات طیبه، جامعه عدل جهانی و تمدن اسلامی ایرانی باشد. در پرتو چنین سرمایه انسانی متعالی است که جامعه بشری آمادگی تحقق حکومت جهانی انسان کامل را یافته است و در سایه چنین حکومتی ظرفیت و استعدادهای بشر به شکوفایی و کمال خواهد رسید.(مقدمه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش)

در پایان این نوشتار برای تحقق و اجرایی کردن هر چه بیشتر و بهتر رهنمودها و دستورات رهبر معظم انقلاب اسلامی پیشنهاد می شود علاوه بر محور قرار دادن نقشه راه که همان سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که همسو با افق چشم انداز بیست ساله جمهوری اسلامی می باشد کمیته و دبیرخانه دائمی پی گیری و عملیاتی کردن رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی که هر ساله در جمع مسئولان و مدیران و معلمان کشور بیان می فرمایند تشکیل شود و در هفته گرامی داشت مقام معلم گزارشی از عملکرد استان های تحت مدیریت اعلام شود.

محمد رضا قاسمی نیا

اردیبهشت 1396

آخرین اخبار
اخبار برگزیده
دیدگاه